Як роботодавці контролюють віддалених працівників?
Рік тому з початком пандемії коронавірусу компанії по всьому світу виявилися змушені перевести мільйони своїх фахівців на роботу з дому. Це призвело до того, що і так потужний тренд на віддалену зайнятість став одним із домінуючих. Розповідаємо про те, як нові реалії змінили роботу керівника – і про те, як роботодавці стежать за співробітниками, які працюють з дому.
Що взагалі можна вдіяти?
В більшості випадків віддалений співробітник працює за комп'ютером, а значить, ви можете відстежувати практично будь-яку його активність і дізнатися, чим займається співробітник на віддаленні. Широко використовуються такі функції:
- Автоматичний моніторинг дій фахівця, скоєних за комп'ютером. Коли зайшов на робочий обліковий запис, коли робив перерви, наскільки довгі, якими додатками користувався, які вкладки в браузері відкривав і т.д. складаючи найдокладніші звіти;
- Скріншоти та запис відео з робочого столу. Як правило, програми можна налаштувати так, щоб запис включався з випадковим інтервалом часу без попереднього повідомлення співробітника;
- Віддалений перегляд або контроль над комп'ютером. Ці засоби зазвичай використовує техпідтримка, але вони можуть бути корисними і керівнику, який воліє спостерігати за підлеглими в реальному часі;
- Модулі самоконтролю. Інтерфейс самоконтролю, який дозволяє співробітнику стежити за власною продуктивністю та самоорганізовуватись без участі начальника.
Важливо: відразу зазначимо, що всі перелічені функції відстеження повинні активуватись тільки в робочий час – і лише на робочому обліковому записі. Уникайте можливості отримання доступу до особистих даних працівника, щоб застрахувати себе від проблем із законом (з цієї ж причини ми не розглядаємо такі інструменти, як контроль над камерою і мікрофоном).
Маючи нагоду, пропонуємо відео тренінги Управління відділом продажів, що проводить Наталія Дегтярьова бізнес спікер, психолог. від компанії NBC.UA
Як організувати віддалений робочий процес?
Важливо розуміти: які б інструменти стеження за співробітниками, які працюють з дому, роботодавець не використовував, вони все одно залишаються лише інструментами. Про це ми писали у статті про плюси та мінуси моніторингу співробітників. Крім контролю, вам потрібно подбати про такі моменти:
- Технічне оснащення. Кожен фахівець повинен мати все, що потрібно йому для виконання своїх обов'язків. Зазвичай це комп'ютер із необхідним ПЗ, смартфон та стабільний доступ в інтернет;
- Чітке розуміння працівниками своїх завдань та термінів щодо них. Якщо в офісі співробітник постійно залучений до робочого процесу – він контактує з начальством і колегами, бере участь у нарадах і т. д. – то при роботі з дому людина опиняється від решти компанії на певній дистанції. Щоб цю дистанцію скоротити, потрібно:
- Організувати робоче середовище для команди/відділу/департаменту/всієї компанії – наприклад, використовувати сервіси на кшталт Asana та Trello;
- Подбати про комунікації – чат у Telegram, конференції в Zoom тощо;
- Постійно тримати руку на пульсі. Ви повинні уважно стежити за станом кожного співробітника, за його залученням та мотивованістю (саме тому, до речі, зараз однією з основних компетенцій керівника є емоційний інтелект). Щоб зберігати необхідний для такого контролю контакт, вам потрібно спілкуватися зі своїми підлеглими – планерки та колективні наради стають навіть важливішими, ніж під час роботи в офісі.
Ще один важливий момент – тактовність та делікатність з боку керівника. Постійний мікроконтроль (ситуація, коли за 5-хвилинним читанням новин у робочий час відразу слідує дзвінок начальника) демотивує будь-якого співробітника, виснажує його сили постійним стресом та відчуттям стеження. Тому начальник повинен постійно тримати руку на пульсі, але безпосередньо показувати свою поінформованість підлеглим лише у виняткових випадках.
В решту часу буде достатньо автоматичних повідомлень про порушення, які підтримують усі великі системи обліку робочого часу. Вони деперсоналізують зауваження, не створюють відчуття «скляного ковпака» і викликають у співробітника зайвого негативу. Більше того, на основі таких повідомлень можна побудувати новий KPI, простий та зрозумілий.
Наприклад, у системі обліку робочого часу Kickidler є звіти щодо кількості попереджень, виданих співробітнику системою за певний період. Оголосіть працівникам, що ви лояльно до них ставитеся, вірите в їхню відповідальність та мотивованість, тому пропонуєте спеціалістам користуватися модулями самоконтролю. Але якщо хтось отримає більше 5 попереджень за день, ви будете змушені приділити йому більше уваги.
Головний висновок, який можна зробити з практики: чим менш помітне спостереження роботодавця за працівниками, які працюють з дому, тим краще. В ідеалі ви повинні отримувати повну інформацію про кожного чиху своїх працівників, а вони повинні знати про це, але не помічати такого контролю на практиці. Збирайте дані, автоматизуйте повідомлення про порушення та не тисніть на своїх підлеглих – це найефективніший підхід.
P/S: корисні статті з нашого сайту - Як почати продавати в інтернеті, також, Головне про роботу із запереченнями. як не потрібно працювати з запереченнями, також, Як збільшити конверсію в інтернет-магазині, а також - Як працювати з запереченнями клієнтів правильно? і про, Як працювати із запереченнями клієнтів? І звіснож, про як зменшити крадіжки у магазинах?Це дійсно будуть корисні та цікаві статті.