Основні методи нормування праці, навіщо потрібно нормування праці?
Будь-яка праця має адекватно оплачуватись – це аксіома. Проте, щоб встановити адекватну міру оплати, потрібно правильно співвідносити трудові характеристики з різними режимами винагороди за працю. Іншими словами, необхідний захід, яким потрібно користуватися при оцінці праці, що підлягає оплаті. Таке коректне співвідношення може бути досягнуто лише шляхом нормування праці. Це обов'язковий елемент керування підприємством.
У статті ми розглянемо, навіщо застосовується нормування, проаналізуємо основні методи його виробництва, охарактеризуємо принцип вибору найбільш відповідного методу.
Завдання нормування праці
Встановлення міри між працею та її оплатою носить комплексний характер. До уваги приймаються різні трудові показники, що піддаються формалізації:
- кількісні;
- тимчасові;
- Кваліфікаційні;
- якісні.
Економічна роль нормування полягає в тому, що воно допомагає у проектуванні, реєстрації та вивченні результативності праці, допомагає оптимізувати витрати та витрати як звернення, так і виробництва.
Додатково нормування дозволяє вирішити такі питання:
- планування тимчасових та кількісних характеристик виробництва;
- Розрахунок необхідної кількості персоналу;
- Розробка найбільш оптимальних робочих режимів для співробітників;
- Обчислення витрат, які підуть на винагороду за працю;
- Аналіз динаміки виробництва;
- Оцінка ефективності діяльності;
- Використання сучасних методів праці.
Два підходи до методів нормування праці
Усі методи встановлення норм можна розділити на 2 групи залежно від цього, чи дробляться трудові показники більш дрібні складові чи, навпаки, об'єднуються.
1. Аналітичні методи нормування (технічне нормування). Трудовий процес з метою аналізу та формалізації поділяється на різні елементи, встановлюється взаємозв'язок між ними. З їхньою допомогою можна раціонально планувати режими для функціонування обладнання та праці персоналу. Так як тимчасовий показник, призначений на той чи інший процес, може суттєво відрізнятися, вибирається один із аналітичних методів:
- розрахунковий: заздалегідь відомі чи спеціально розроблені нормативи проектуються на конкретну ситуацію для підприємства (при використанні його різновиду – порівняльного методу – використовуються вже готові узагальнені трудові характеристики);
- Дослідницький: більш точний, дозволяє встановити індивідуальні норми, що позитивно впливає на ефективність праці; безпосередньо при виконанні трудових операцій вивчаються та аналізуються тимчасові витрати на кожен її елемент та на всю операцію загалом.
*** ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Найглибший аналіз, який забезпечує найвищу точність нормування, з урахуванням всієї специфіки характеру виробництва, робочих місць, персоналу, для однотипних повторюваних трудових операцій називається мікроелементним нормуванням.
Пропонуэмо онлайн тренінги з нормування праці та управління чисельністю: розрахунок трудовитрат, драйвера чисельності та інші питання на нашому сайті NBC.UA від компанії "Бізнес центр Національний"
Сумарні методи нормування. Більше системний спосіб, заснований не так на аналізі складу трудових операцій, але в проектуванні оптимального здійснення одночасно цілісної частки трудового процесу. Базою для таких методів є статистичні дані про нормативи відповідних типів роботи. Вимагають вищої компетентності та об'єктивності особи, яка здійснює нормування, оскільки залежить від «людського фактора». Його різновиди:
- дослідне нормування: нормативи встановлені на основі особистої практики нормувальника у межах його компетенції;
- статистичне нормування: для обліку використовуються звітні дані щодо статистики фактичної продуктивності праці (за основу береться середнє арифметичне вироблення за певний період);
- Порівняльне нормування (за аналогією): якщо норма на будь-яку працю вже встановлена, на аналогічний вид праці вона може бути перенесена за аналогією, або в порівнянні.
Нормувальник
Співробітник, який відповідає на підприємстві за встановлення та дотримання трудових норм, має бути спеціально підготовленим спеціалістом – інженером із нормування. Його кваліфікація вимагає вищої економічної чи технічної освіти, відповідальності, уміння командної роботи, знання реалій "свого" підприємства (режимів робочого часу та оплати праці, графіків роботи, орієнтування у тарифних розрядах).
Деякі організації, яким не потрібна щоденна присутність нормувальника, віддають цю посаду на аутсорсинг, що дозволяє сконцентрувати сили на виробничих процесах.
Бажаєте розібратися в управлінні чисельністю та нормуванні праці?
Приходьте на онлайн курси Нормування праці як гарантія зростання ефективності праці працівників. Ви дізнаєтесь методики та інструменти розрахунку чисельності, вивчіть драйвери чисельності, норми розрахунку та калькулятори для різних категорій персоналу. Можете пропонувати сучасні та ефективні рішення щодо управління чисельністю у своїх організаціях. Ви детально розгляньте кейсі планування чисельності у різних галузях: рітейл, логістика...).
Пропонуємо статті з нашого сайту - переговори з постачальниками під час кризи, а також - як працювати з постачальниками: взаємодія та організація роботи із закупівель?