Що таке мерчандайзинг та як ним скористатися покупцю
Як часто ви йдете в магазин за хлібом, а повертаєтеся з повними пакетами непотрібних продуктів? Або вирішуєте купити порошок улюбленої марки, але зупиняєтеся поглядом на новинці зі знижкою і несете на її касу? Чи витрачаєте півгодини у пошуках звичних товарів після раптової перестановки у магазині?
Це результат мерчандайзингу — цілеспрямованого маніпулювання увагою покупця, яке викликає сильний інтерес до конкретних продуктів та товарів.
Щоб ефективніше використовувати ваш бюджет, купувати тільки те, що дійсно необхідно, і почати краще розбиратися як продукти, варто вивчити правила цієї практики. Так ви зможете рідше траплятися на хитрощі маркетологів.
Що таке мерчандайзинг?
Мерчандайзинг — галузь маркетингу, яка вивчає вплив викладення товару на полицях магазинів збільшення споживчого попиту. Фахівців, котрі займаються цією роботою, називають мерчандайзерами.
У їх функції входять:
- Розробка планограм, тобто схем розміщення продукції на полицях.
- Викладення продукції з планограм та контроль її правильності.
- Контролює асортимент в торговій точці та наявність товарів на полицях.
- Оновлення візуальних матеріалів, що супроводжують продукцію – цінників, табличок, буклетів.
У своїй роботі мерчандайзер користуються знанням принципів споживчої психології. Також мерчандайзинг називають мистецтвом ефективної демонстрації товару особою. В основі лежить правило 5 секунд: вважається, що покупець становить думку про продукт протягом 3-5 секунд, коли бачить його вперше.
Маючи нагоду, пропонуємо тренінги з мерчандайзингу Київ, та онлайн по вісій Україні.
Завдання представника бренду – змусити людину звернути увагу на конкретний продукт та проігнорувати десятки аналогічних. Щоб виграти в конкурентній боротьбі, використовують нюанси розташування товару на полиці, яскраве пакування, спеціальне підсвічування та інші прийоми, про які ми поговоримо далі в цій статті.
Цілі та правила мерчандайзингу:
Головне завдання мерчандайзингу - підвищити показники продажу конкретного продукту та обійти конкурентів.
До другорядних завдань та цілей відносять такі:
- Викликати у клієнта почуття лояльності до виробника, бренду чи продукту.
- зробити товар більш впізнаваним серед інших.
- Виділити магазин чи торгову мережу серед конкурентів.
Вважається, що досягнення другорядних цілей веде до головного завдання. Навіть якщо споживач не придбає товар відразу, несвідоме бажання його придбати вплине на нього іншим разом. Мерчандайзинг розрахований як зростання кількості продажів тут і зараз, а й у стійке збільшення попиту протягом кількох років.
Також, пропонуємо корпоративні тренінги з мерчандайзингу Київ, та виїздні до вашої компанії.
На практиці цілі та завдання мерчандайзингу реалізуються за допомогою дотримання простих загальних правил. Вони ґрунтуються на єдиних принципах і незначно змінюються лише залежно від категорій магазинів та менталітету населення конкретної країни.
Ось деякі з них:
- Продукцію на вітрині мають у своєму розпорядженні блоки, лицьова сторона упаковки до покупця і з урахуванням її колірної гами. Це привертає увагу.
- Товар з терміном придатності, що закінчується, розташовують ближче до переднього краю полиці. Так скорочується кількість простроченої нереалізованої продукції магазині.
- Продукт мають так, щоб покупець міг легко і швидко взяти його. Дорогу продукцію розміщують на верхніх полицях, дешевше - на нижніх, розкладаючи її за видами зліва направо.
- Для привернення уваги до преміальних товарів використовують брендовані стелажі. Це формує у підсвідомості переконання, що такий товар виявиться особливим.
- Продукти першої необхідності (хліб, молоко) розташовують у далеких відділах магазину, щоб покупець якомога довше ходив торговим залом. Так підвищується ймовірність, що відвідувач побачить і купить щось ще.
- Недорогі розрекламовані солодощі та товари для дітей розміщують у прикасовій зоні, причому невисоко, щоб малюк міг вільно до них дотягнутися. Хтось хоч раз намагався вмовити дитину залишити шоколадне яйце з іграшкою в магазині, знає, як ефективно працює це правило.
- Ароматні свіжі та апетитні булочки розкладають на вітринах біля продуктів першої потреби. Так мерчандайзери розраховують порушити у відвідувачів почуття голоду та спровокувати на додаткові покупки.
Ці правила мерчандайзингу дотримуються у кожній точці роздрібної торгівлі. Вони постійно мотивують відвідувачів робити несвідомі та спонтанні покупки.
Пропонуємо, кращі практикуми, тренінги з продажу в Києві, найбільший вибір семінарів в Україні.
Основи мерчандайзингу у магазині одягу.
Розкладка продукції може відрізнятися у торгових точках із різним призначенням. Жіночі, дитячі, чоловічі речі, елітні товари або продукція з мас-маркету – до кожного сегменту мерчандайзер застосовують індивідуальний підхід. Проте ключові правила мерчендайзингу одягу будуть однаковими всім магазинів.
Відсутність порожніх полиць.
Базове правило, якого необхідно дотримуватись на майданчиках будь-якого напрямку. Кожна складська одиниця має перебувати у залі. Так покупець може повною мірою ознайомитися з асортиментом. Якщо ж на стелажах полиці порожні, відвідувачі швидко підуть без покупки
Візуальні ефекти.
Важлива складова ваги одягу в магазині – візуалізація. Мерчандайзер застосовують креативні прийоми: розміщують поруч речі контрастних тонів, використовують спеціалізоване обладнання, оформляють іміджеві зони.
Окрема частина роботи – викладення товарів на вітрині. Це перше, що бачить відвідувач, навіть не увійшовши до приміщення. Саме грамотно оформлена вітрина спонукає потенційного клієнта зайти до торгового залу та подивитися, що ще представляє рітейлер чи виробник.
*** Зонування
Розкладати предмети на полиці у випадковій послідовності – абсолютно неправильний крок. Подібне правило відноситься до категорій за призначенням та ціною. Позиції з нових колекцій розміщують в одній частині торгового залу, речі на розпродаж – в іншій.
Читайте також - комплексна система підтримки в2в продажів, і звісно, про ефективні методи продажу в2в та в2с,тренінги активні продажі по телеіону, робота з запереченнями .....